Życie potrafi nas zaskoczyć
Blog > Komentarze do wpisu

Stonehenge w nowym świetle

Stonehenge jest powstałym w czasach neolitu w Anglii, wielkim kręgiem zbudowanym z monumentalnych głazów. Pełniło ono funkcję miejsca pochówku ważnych w ówczesnych czasach osób. Wykopaliska prowadzone na terenie obiektu odkryły szczątki ludzi, głównie mężczyzn w wieku 25 – 40 lat.

Podczas przesilenia letniego słońce przechodziło dokładnie przez środek szczeliny zbudowanej z kamieni, po czym przy przesileniu zimowym robiło to samo, tyle że po przeciwnej stronie kręgu. Oznacza to, że Stonehenge było wyznacznikiem punktów wschodów i zachodów słońca.

Badacze odkryli kolejny krąg, zawierający otwory w ziemi, w których niegdyś znajdowały się drewniane pale. Drewno według ludzi z epoki neolitu, oznaczało coś nietrwałego, czyli ludzkie życie, kamienie natomiast odwrotnie – wieczne życie po śmierci. Dlatego też te dwa kręgi były ze sobą ściśle połączone. Stanowiły dwa przeciwstawne punkty, do których ludzie urządzali procesje od świata żywych, do świata umarłych.

Dokonania starożytnych są zdumiewające. Przemieszczenie głazów ważących wiele ton na duże odległości w czasach, w których nie znano jeszcze koła, było nie lada osiągnięciem. Następnie postawienie ich pionowo i nałożenie na nie zwieńczenia, składającego się również z tegoż głazu, wydaje się przerastać ludzkie możliwości. Ludzie z epoki neolitu byli wierni swym wierzeniom. Udało im się wznieść monumentalną budowlę i udowodnić nam żyjącym współcześnie, że jak na tamte czasy niemożliwe stało się faktem, dzięki niezwykłym pomysłom i innowacyjnym rozwiązaniom.

wtorek, 20 grudnia 2011, davincicode

Polecane wpisy


Statystyki, katalog stron www, dobre i ciekawe strony internetowe
O szablonie
Zmodyfikowany przez davincicode na podstawie szablonu Kate Mac

Wszelkie prawa zastrzeżone, kopiowanie bez zgody autora zabronione.